16 sposobów na życie blisko Boga

CO ROBIĆ, ŻEBY ŻYĆ PEŁNIĄ WIARY? JAK ZMIENIAĆ SIEBIE I ŚWIAT NA LEPSZE?

Ten wpis powstawał dłuższy czas. Przez wiele miesięcy dodawałem kolejne punkty do poniższej listy. Jak żyć pełnią wiary? Jak w każdym momencie swojego życia mieć świadomość, że ponad nami jest Ktoś ważniejszy kto się nami opiekuje, ale też kto ma być naszym Panem. Jak być blisko Boga? Poniżej moja lista, chociaż na pewno można do niej dodać jeszcze wiele pozycji. Większość z punktów będzie miało w przyszłości swój własny wpis na blogu.

16 SPOSOBÓW NA ŻYCIE BLISKO PANA BOGA

1. Absolutny numer jeden. Częste korzystanie z sakramentów – uczestnictwo w Eucharystii i częsta spowiedź.
Pan Jezus do św. Faustyny: „Córko Moja, napisz, że uchybienia dusz mimowolne nie powstrzymują miłości Mojej względem nich ani nie przeszkadzają Mi jednoczyć się z nimi, ale uchybienia chociażby najdrobniejsze, a dobrowolne – te tamują łaski Moje, i takich dusz nie mogę obsypywać swymi darami.
Należy się wystrzegać dobrowolnych uchybień, a jak już nam się zdarzą to potrzebna jest szybka spowiedź i ponowne otwarcie się na łaski, które możemy otrzymać od Boga.
Rozterki katolika – Dostęp do łask Bożych

2. Codzienna modlitwa osobista, małżeńska, rodzinna.
Modląc się nawiązujemy osobową relację z Bogiem. Starajmy uświadomić sobie, że jest On obecny na naszej modlitwie.
Pan Jezus również obiecuje, że nasze prośby zostaną wysłuchane:
Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą.” Mt 7, 7-11

3. Czytanie Pisma Świętego, czyli wsłuchiwanie się w to co Pan Bóg chce nam powiedzieć. Czytanie Ewangelii z dnia może nam dać wskazówki na cały dzień.

4. Akty strzeliste w ciągu dnia.
Dajmy się przeniknąć Bogu w każdym czasie. Módlmy się krótkimi modlitwami takimi jak: „Jezu, ufam Tobie” lub w trudnych przypadkach „Jezu, Ty się tym zajmij” za księdzem Dolindo.

5. Robienie znaku krzyża zaraz po obudzeniu się i przed spaniem.

6. Różaniec. Maryja obiecuje wyjątkowe łaski osobom, które odmawiają różaniec. Warto modlić się do Matki naszego Pana Jezusa Chrystusa.

7. Odmawianie modlitw o uwolnienie od złego ducha. Szatan na pewno próbuje nas prowadzić na złe ścieżki. Jak czujemy, że szatan chce namieszać w naszym życiu módlmy się modlitwą: „Duchu nieczysty, rozkazuję ci w Imię Jezusa, naszego Pana, odejdź!”.

8. Częste błogosławienie w myślach tym do których piszemy smsy, wiadomości w portalach społecznościowych, rozmawiając osobiście, czy przez telefon. Dzięki temu sami pozytywnie nastawiamy się do osoby z którą się kontaktujemy, a ona otrzymuje nasze błogosławieństwo. (Powyższy pomysł usłyszałem po raz pierwszy od ks. Michała Misiaka, polecam posłuchać i poczytać).

9. Błogosławienie, a nie złorzeczenie tym, którzy nas krzywdzą. To działa jak w punkcie powyżej na nas, ale też na tych krzywdzących. Jest to trudne, ale naprawdę działa. Nie raz w momencie kiedy chciało mi się dowalić komuś za jego zachowanie, błogosławiłem mu. To mnie uspokajało i nie napędzało negatywnych emocji. A strona przeciwna jakby łagodniała.

10. Jeżeli ktoś mówi o nas źle, my mówmy o tej osobie tylko dobrze, lub jeżeli nie jesteśmy w stanie, nic nie mówmy. Nie odpowiadajmy złem na zło. Jak Jezus na krzyżu umierał, nie odpowiedział złem na to co Mu zrobili.
Myśl z: O. Adam Szustak, SzustaRano

11. Odpusty zupełne i cząstkowe.
Kościół proponuje nam odpusty, korzystajmy z nich. Chociaż nie jest łatwo uzyskać odpust (szczególnie zupełny) to warto postarać się o to.

12. Pomaganie biednym (biednym duchowo też).
Ludzie potrzebują naszej pomocy w różnych aspektach. Możemy pomagać finansowo, spędzając z kimś czas, modląc się za kogoś. Pomagajmy tym, którzy są w potrzebie.
Czytamy w Ewangelii: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” Mt 25, 40

13. Uśmiechanie się do ludzi, mówienie dobrego słowa.
Starajmy się być dobrzy dla ludzi. Stwarzajmy pozytywny klimat wokół nas. Nie obgadujmy, nie oceniajmy, patrzmy pozytywnie na ludzi.

14. Kropielnica w domu.
Możemy dzięki takiej kropielnicy wychodząc z domu i wracając zrobić znak krzyża zanurzając rękę w wodzie święconej.

15. Modlitwa przed posiłkiem. Módlmy się w tym codziennym zasiadaniu do obiadu: „Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”

16. Anioł stróż.
Aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Módl się do swojego anioła stróża często, aby cię strzegł od złego.

PODSUMOWANIE

Ciężko jest wprowadzić w życie wszystkie punkty na raz. Wybierz sobie jeden z punktów, który najbardziej zapragnąłeś praktykować po przeczytaniu tego wpisu i postaraj się w najbliższym czasie (np. w styczniu) wprowadzić w swoje życie. Później kolejne punkty itd. Warto to zrobić, bo życie z Panem Bogiem w każdym momencie dnia daje pokój w sercu – czujemy się wtedy kochani.

Jak praktykujecie jeszcze jakieś sposoby na bycie blisko Boga piszcie w komentarzach.

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów m. in. z rozwinięciem powyższych tematów zapisz się na mój newsletter. Zapisując się otrzymasz link do wydruku piramidy wartości o której pisałem tutaj

Podaj imię i maila poniżej, kliknij „Subskrypcja” i gotowe! Jak mail nie dojdzie sprawdź folder spam.

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]


3 komentarze

Ewelina · 11 stycznia, 2018 o 21:32

Wszystko popieram. Tylko niektóre muszę częściej praktykować. A najgorsze, że woda święcona w sezonie grzewczym tak szybko paruje 😉

Sofia Ło verso · 25 kwietnia, 2020 o 15:00

❤️❤️

ŁUKASZ · 14 lipca, 2020 o 20:07

Myślę, ze dobrym sposobem na pomnażanie wiary i uczynków miłosierdzia jest modlitwa za dusze czyśccowe. Czasem też warto przełamać ewentualny wstyd i niezrozumienie, i ofiarować jakąś sumę na mszę za te dusze. Dobrze jest zbierać odpusty dla tych dusz.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *