Rozterki katolika

blog katolicki

Ściąganie pirackich mp3 – czy to coś złego?

19 listopada, 2012

Jan: Ściągnę sobie jedną piosenkę z internetu. Religijną! Diabeł: Ściągnij więcej. Przecież to legalne i nikomu nie ubywa jak ty ściągasz mp3. Anioł: Janie, ściąganie piosenek z internetu to okradanie twórcy. Słuchasz jego piosenek, bawisz się przy nich, a on nie dostaje za to nawet grosza. Nie szanujesz jego ciężkiej pracy, a poza tym przyczyniasz się do tego, że osoby udostępniające tobie muzykę łamią prawo.Słyszałem o wielu osobach, które usunęły momentalnie wszystkie nielegalnie pobrane mp3 z komputera i wywaliły wszystkie pirackie płyty z domu. Ja jestem jedną z takich osób. To jest prawdziwe uwolnienie i spokój dla duszy. Nie gryzie cię sumienie, nie martwisz się po kolejnych doniesieniach o wpadnięciu policji do domu kolejnego pirata. Wyzwalasz się od lęku, żyjesz spokojniej, jesteś wolny i właśnie po tych odczuciach, które we mnie są stwierdzam, że usunięcie wszystkich piratów jest na pewno dobrym posunięciem.

Teraz płacę za utwory ściągane z internetu, twórca ma z czego żyć i może tworzyć kolejne piosenki. I to nie jest bardzo drogie, bo płacę 2-3 złote za całą płytę, całkowicie legalnie!

Nie przegap już żadnego wpisu. Zapisz się na nasz newsletter.

Podaj imię i maila poniżej, kliknij „Subskrypcja” i gotowe! Jak mail nie dojdzie sprawdź folder spam.

Loading

Udostępnij!

Komentarze

14 Comments

RSS
 • Gloria says on: 20 listopada, 2012 at 14:16

   

  Jak mogę zapłacić te 2,3 zl? Gdy chcę coś ściągnąć z youtube, to gdzie mogę za to zapłacić? Czy naprawdę wszystko co ściągnę to grzech nawet jak ściągam covery ?

 • Katolik z rozterkami says on: 20 listopada, 2012 at 14:25

   

  W muzodajnia.pl wykupując abonament płaci się ok. 2-3 zł za płytę. Wykupując większy abonament nawet taniej.

 • Gloria says on: 20 listopada, 2012 at 17:29

   

  A jeżeli nie ma tam muzyki której słucham, religijnej?

 • Katolik z rozterkami says on: 21 listopada, 2012 at 17:23

   

  Religijna muzyka czasami jest za darmo do ściągnięcia. A jeżeli mówimy o profesjonalnej muzyce chrześcijańskiej to tym bardziej nie powinniśmy pozbawiać braci w wierze zarobku.

  Inne spojrzenie na sprawę to czy naprawdę musimy mieć wszystko? Jeżeli mnie na coś nie stać, np. na drogi samochód to nie idę go ukraść!

 • Gloria says on: 28 listopada, 2012 at 16:58

   

  A jaka jest różnica czy ja słucham utworu z youtube czy z mojego komputera na który sobie ściągnę ten utwór? Często nie są to utwory z płyt, tylko jakieś nagrania z koncertu, kościoła, pielgrzymek, rekolekcji.

 • Katolik z rozterkami says on: 28 listopada, 2012 at 17:26

   

  Nagrania z kościoła, pielgrzymek czy rekolekcji nie są objęte prawami autorskimi i takie można ściągać i rozpowszechniać do woli 🙂

  • Paweł says on: 28 grudnia, 2017 at 19:25

    

   Oczywiście, że są objęte prawem autorskim.

 • Gloria says on: 28 listopada, 2012 at 20:46

   

  Będę temat drążyć dalej:). Powtórzę pytanie:
  1 Jeżeli słucham utwór udostępniony na yotubie(może umieszczony nielegalnie), czy to już grzech?
  2. Jeśli nie to jaka różnica że ściągnę go na swój komputer i słucham go z tego pliku?. Kiedyś jak się jakiś utwór podobał to się go nagrywało na kasetę- czy wobec tego to też był grzech?.
  3.A co ze zdjęciami, i innymi rzeczami dostępnymi w internecie. Czy zapisanie ładnego zdjęcia, by mieć go np. na pulpicie, czy rysunku itp. to też grzech?Jestem nauczycielem w internecie jest sporo pomysłów do pracy z dziećmi-czy z tego też nie można korzystać? Trudno ocenić co tam jest umieszczone legalnie, a co nie.
  Naprawdę można mieć mętlik.

 • Katolik z rozterkami says on: 29 listopada, 2012 at 09:32

   

  Gloria YouTube jest odpowiedzialny za to, żeby nie było tam pirackich treści. Ja myślę, że można oglądać tam filmiki. Najczęściej przecież są tam teledyski, czy krótkie filmy. YouTube szybko usuwa nielegalne treści jeżeli osoba, która posiada prawa autorskie upomnie się o to. Czy ściąganie z YouTube legalnych plików jest zgodne z ich regulaminem? Jeżeli nie to nie powinniśmy ściągać filmików z Youtube.
  Nagrywanie piosenek z radia na kasetę nie jest łamaniem prawa, a więc grzechem nie może być.
  Ze zdjęciami nie ma problemu. Jest dużo serwisów oferujących tapety na pulpit i są ta raczej legalne zdjęcia.
  Jeżeli chodzi o pomysły do pracy z dziećmi to myślę, że można czerpać z internetu.
  Oczywiście, czy to jest grzech czy nie wszystko trzeba rozstrzygnąć we własnym sumieniu, można poprosić spowiednika o pomoc.

 • Gloria says on: 29 listopada, 2012 at 09:57

   

  Dziękuje za odpowiedź, bo naprawdę można zwariować od tego co legalne , a co nie.
  Chociaż do końca nie zrozumiałam wypowiedzi odnośnie youtube.
  Czy można w końcu ściągać, czy to niezgodne z ich regulaminem?
  Jeżeli nagrywanie piosenek na kasetę i ich słuchanie nie jest grzechem, to co za różnica, że ściągam(tzn. nagrywam) piosenki z internetu na mój komputer i ich słucham?
  Proszę jeszcze mi to wyjaśnić.

 • Katolik z rozterkami says on: 29 listopada, 2012 at 11:25

   

  Co do Youtube trzeba się wczytać w regulamin.

  Nagrywanie pojedynczych piosenek z radia na kasetę w zasadzie w słabej jakości różni się od ściągania z internetu całych płyt w postaci mp3. Twórca utworu jest promowany przez piosenkę w radiu i zgadza się na to, że ktoś może sobie ją nagrać na kasetę. Jest to zgodne z prawem, nie widzę tutaj problemu. Ściąganie całych pirackich płyt z internetu sprawia, że twórca nie dostaje zapłaty za swoją pracę. On określa w jaki sposób chce sprzedawać swoje utwory i albo nas stać i kupujemy płytę, albo nas nie stać i odpuszczamy sobie słuchanie jego utworów.

 • Gloria says on: 29 listopada, 2012 at 13:58

   

  Nie ściągam całych płyt, przeważnie, pojedyncze utwory i to najczęściej wykonawców którzy nie żyją, bądź covery.

 • Karolina says on: 21 stycznia, 2013 at 14:44

   

  Witam, mam pytanie. A można oglądac filmy na takich stronach jak np. kinomaniak.tv? pozdrawiam!

 • Katolik z rozterkami says on: 22 stycznia, 2013 at 22:27

   

  Według mnie nie ma różnicy czy ściągniemy film na dysk z nielegalnego źródła, czy obejrzymy go na takiej stronie jak kinomaniak.tv na której filmy są wrzucane również nielegalnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone

*

Rozterki katolika

blog katolicki